.
.

Yüzyıllık Performans

1901 yılında Spindletop, Texas, "Buckskin Joe" Cullinan bir yağlı şofben bulduğunda Texaco'nun doğuşuna şahit oldu. O günden bu yana Texaco markası büyüyerek dünyanın en tanınan markalarından birisi haline geldi. Texaco Fire Chief Gasoline gibi yenilikçi ürünlerden ve The Texaco Star Theater'daki Milton Berle gibi reklamlarda rol alan ünlülerden, sürücülere "aracınızı bu yıldızı takan insana emanet edin" hatırlatmasını yapan dile dolanan çekici ve radyo tanıtım müziklerine kadar, Texaco markası Amerika'nın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Yıllarca Texaco, tüm 50 ABD eyaletinde ve Kanada'da aynı marka adı altında benzin satan tek firmaydı ve bu durum, bu markayı rakiplerine göre en hakiki ulusal marka yapmıştır. Mevcut logosunda kırmızı daire içindeki beyaz bir yıldız bulunur (Texas eyaletindeki bir şehre gönderme) ve bu yıldız, "Aracınızı bu yıldızı takan insana emanet edebilirsiniz" ve Amerika Yollarının Yıldızı" gibi uzun soluklu reklam tanıtım müziklerine ilham vermiştir.

Texaco, arıtma işlemleri Chevron Corporation ile birleştirilinceye kadar bağımsız bir firmaydı. 15 Ekim 2000 yılında Chevron, Texaco'yu aldığını ilan ederek Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ikinci büyük yağ şirketini ve dünyanın dördüncü büyük halka açık yağ şirketini yarattı. Birleşen şirket ChevronTexaco adını aldı. 9 Mayıs 2005'te ChevronTexaco şirketi, Texaco adını bırakıp Chevron adına döneceğini bildirdi. Texaco, Chevron Corporation altında bir marka olarak kaldı.

Doğuşundan bu yana yüzyılı aşkın süredir Texaco markası, geçmişini unutmadan geleceğe odaklanmaktadır. Simgesel Texaco Yıldızı, uzun ve yalnız Amerika yollarındaki sürücüler için tanıdık ve samimi bir arkadaştır.